14 listopada 2022

Zapomniałam zrobić Epitetu

 

 
Ten wielce uprzejmy i uroczy dopisek dostałam na kopercie jednego z listów, które  napisali mi czwartoklasiści.  Tak domyślam się, że chodziło o akapit, ale pewna nie jestem:) Ale dopisek mnie zachwycił. Uczyliśmy się pisać listy, oglądali dawne epistoły, kałamarze i kaligraficzne cuda, a potem nastąpiło listopisanie, trochę w stylu Ani, bo spójrzcie, jaki cudny nagłówek avonleowy:

 
 
Otrzymałam też w jednym z listów portret. Proszę, jest nawet broszka w kształcie filcowej wilgi!

 

Ze szkolnych wieści, to objawił się kolejnym opowiadaniem autor historii o królu, co zbierał liście. Tym razem miało powstać opowiadanie na temat dyni. Były historie o dyniowych ludkach, żyjących wewnątrz jak lilipuci od Guliwera, o kosmicznej dyni, o dyniowej czarodziejce, o zaczarowanych dyniach, a mały pisarz od króla stworzył opowieść o dwóch sąsiadach. Otóż żył sobie pan Dynia w swoim domku, aż tu pewnego razu wprowadził się do okolicy pan Kabaczek, nowy sąsiad. Pewnego ranka pan Dynia wyjrzał przez okno i zobaczył nowego.

 

- Kabaczek - krzyknął.

- Co? - zapytał Kabaczek.

- Chcesz się zaprzyjaźnić?

- A chcę - powiedział Kabaczek.

I się zaprzyjaźnili.


Jak to nie jest prawdziwa, trzymająca w napięciu literatura, to ja nie wiem, co nią jest. Czwartoklasiści mają unikalną świeżość pisania, brak zmanierowania, zaskakują mnie ich pomysły. I choć forma bywa nieporadna, to jednak zamiana tych jasnych, dziecięcych historii na rutynowe opisywanie lektur byłoby wielką stratą, tak myślę. Duża lekcja pokory przy czytaniu i ocenianiu. Zwłaszcza, gdy  tak serdecznie przepraszają za brak Epitetów:)

3 komentarze:

  1. Bajka o panu Dyni i Kabaczku cudna, przeczytam mojemu trzyletniemu wnusiowi :) List do Drogiej Pani Nauczycielki rzeczywiście w stylu z Avonlea, a zawarty w nim postulat późniejszego rozpoczynania lekcji jak najbardziej popieram, biedne te dzieciaki , wyciągane nocą z ciepłych łóżek. Chociaż te Twoje i tak wygrały los na loterii, że mają taką Panią .

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że zostawisz ślad :)