20 lutego 2017

Podróż do Moskwy, część I

- Powiedz mi, zacny Fagocie - zapytał Woland - twoim zdaniem mieszkańcy Moskwy bardzo się zmienili?
Mag popatrzył na ucichłą, wstrząśniętą wydobyciem fotela z powietrza publiczność.
- Tak jest, messer.
- Masz rację. Ludność tego miasta bardzo się zmieniła... zewnętrznie, mam na myśli... zresztą i samo miasto... O ubraniach nawet nie ma co mówić, ale pojawiły się te... jak im tam... tramwaje, automobile...


Myślałam o tym fragmencie "Mistrza" stojąc na wysokości trzystu paru metrów, na wieży Ostankino. I o tym drugim. O tym, jak Woland i Asasello siedzieli na tarasie.

"Wsparłszy na pięści trójkątny podbródek, podwinąwszy nogę, skulony na taborecie Woland nieprzerwanie patrzył na nieograniczone skupisko pałaców, wielopiętrowych domów i malutkich, skazanych na rozbiórkę ruder."


Moskwa jest ogromna. Moskwa jest inna, zarazem bliska, swoja, dysząca słowiańskim językiem, rytmiczną muzyką, podobnym układem ulic, a zarazem  zupełnie obca, dziwna, pełna kontrastów. Sklepy Gucciego obok bezdomnych w metrze, wszechobecna policyjna kontrola obok niefrasobliwości zabawy. Wybraliśmy się na weekend, zabrakło mi czasu, by pójść śladami Bułhakową na ulicę Sadową, Patriarsze Prudy czy Worobiowe Góry. Ale zobaczyłam, co mogłam i teraz nie mogę zasnąć, mając pod powiekami dyszącą duszę miasta.


Tak wyglądały przedmieścia z góry, przy lądowaniu. Olbrzymie połacie lasów. Także w środku miasta. Pogoda podobna jak w Polsce, tylko wiatr zimniejszy, przenikliwy. Z lotniska Szeremietiewo da się dojechać do centrum bardzo wygodnie, aeroexpresem, bez przystanków po drodze. Standard bardzo dobry, pani z przewoźnym barkiem oferuje w trasie przekąski, jak w samolocie i gorący czajczyk. Ten czajczyk będzie wszędzie.


Ulica moskiewska w pochmurny, lutowy poranek wyglądała tak.

 

Ludzie jak ludzie, domy jak domy. Śnieg. Nosy ukryte w kurtkach, futrach i szalach. Dopiero bliżej centrum przywitała nas muzyka, kolory i inny świat. Na rynku, w okolicach Placu Czerwonego, odbywał się festyn. No i zanurzyliśmy się, z zachwytem...


Dziesiątki kramów, udekorowane wstążkami choinki, gałęzie brzóz o kolorowych sznurkowych dekoracjach, zapach smażeniny, muzyka, bębny, piszczałki, przebierańcy, bractwa rycerskie, tańce przebranego misia, konkursy, gorące kiełbaski, bliny, czajczyk z wielkiego samowara...
  


 

Jutro napiszę o metrze, matrioszkach, Kremlu, jajkach Faberge, hotelu i reszcie. Idę odsypiać - pozdrawlaju was:)

10 komentarzy:

 1. Też bardzo mile wspominam swój pobyt w Moskwie, ale jeszcze z czasów komuny, wówczas na ulicach tego miasta nie było bezdomnych i żebraków. W każdym bądź razie zazdroszczę, że spacerowaliście po moskiewskich ulicach razem z Bułhakowem. Sądzę, że takie wypady powinniście robić znacznie częściej, albowiem Kalina za swoją katorżniczą pracę na niwie pedagogicznej na nie w pełni zasługuje. Ciociunia

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo chciałabym pojechać kiedyś do Moskwy, zobaczyć i poczuć ten inny jednak świat. Czekam na cd. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj, jak chętnie wpadłabym do Moskwy po latach, choćby i tylko na weekend. Zdaje się, że teraz potrzebujemy wizy ? A hotel jakiś w przyzwoitej cenie mieliście ? Ciekawa jestem, jakie są przybliżone koszty takiej ekskursji, możesz coś o tym napisać ? Byłabym wdzięczna niesłychanie :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, wiza około 500 zl, bilet 340 chyba, plus na pobyt, dojazdy, ale to już nie tak wiele. Ceny jedzenia zbliżone do naszych. ...o cenie hotelu napisałam w następnym poście. Trzeba sobie na miejscu kartę sim kupić, najlepiej w salonie, od razu zarejestrować, potrzebują do tego paszportu. I ma się internet bez limitu chyba za koszt naszych 20zł.

   Usuń
 4. Rosja jest wzorcowym przykładem,że komunizm jest utopią,żeby nie powiedzieć dosadniej.Ten kraj jest paradoksem,bo i za cara i teraz większość majątku jest w rękach małej grupki ludzi.Zewnętrznie kraj zmienił się bardzo.Mentalnie już niekoniecznie,ale to polityka,a ten blog nie jest miejscem do drążenia takich kwestii.

  OdpowiedzUsuń
 5. Odpowiedzi
  1. Jak miło zobaczyć tu w komentarzu rosyjski język. To my dziękujemy za możliwość zobaczenia kawałka tamtego świata:)

   Usuń
 6. Приезжайте ещё!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że zostawisz ślad :)