10 sierpnia 2020

Warzywnik zaczarowany. cytaty z Johna Fostera i przemijanie


Na święty Wawrzyniec lata już wnet koniec

Wawrzyniec pokazuje, jaka jesień następuje.


Nie byłoby źle, gdyby taka jesień do nas szła za Wawrzyńcem. Jest łagodnie, gorąco i sucho - wczoraj pierwszy raz od tygodnia spadł deszcz, wymalował o świcie mgiełki, impresjonistycznie pięknie błysnęły pajęczyny, chochoł - słonecznik zwiesił głowę,, tęskniąc za Krainą Oz, gdzie wysoko nad tęczą są marzenia, o których marzył w chocholej kołysce i one się spełniają. Na przykład marzenie o ślimakach, nie pożerających połowy ogrodu:)

Lubię warzywniki o każdej porze. W tym nieśmiałym budzeniu się wiosną, w rozkwicie zieleni w maju, w triumfie czerwcowym. Ale teraz, gdy Wawrzyniec flirtuje z końcem lata, jest w tym jarzynowym królestwie jakieś piękno, którego wcześniejszy ogród nie znał. Ulotne, bolesne, nieuchwytne. Jak pierwsza zmarszczka, pierwszy siwy włos, jak uśmiech Joanny, oczy Joanny.
Przeczucie utraty otula nasze ukochane  rzeczy najczulszym konturem i barwą. Jak my otulamy ramionami naszych kruchych bliskich.
Hej, hej, konkwistadorze, zostaw moje jarmuże!


Tyle deszczówki z wczoraj
A na deser cytat z Błękitnego Zamku. Zamieńmy tylko "las" na "ogród" i prawda będzie ta sama. Nie tylko lasy, także ogrody są jak ludzie. Mają swoje przemijanie, swój charakter i ukryte piękno. Jeśli je kochamy i okazujemy im szacunek i uczucie, otworzą przed nami skarby, o których nie mieliśmy pojęcia. I my nie będziemy już nigdy tacy sami:)(...)są jak ludzie - pisał John Foster - i aby je poznać, należy z nimi przebywać. Z przypadkowych spacerów, gdy trzymamy się dobrze udeptanych ścieżek, nie narodzi się nigdy bliskość. Jeśli chcemy się zaprzyjaźnić z lasem, należy mu składać częste i pełne szacunku wizyty o różnych porach; o poranku, w południe i wieczorem, wiosną, latem, jesienią i zimą. W innym razie nie poznamy go, jak należy, a wszystkie próby udawania nie zrobią na nim wrażenia. Las ma swoje sposoby trzymania obcych na dystans i zamyka serce przed zwykłymi spacerowiczami. Nie ma sensu szukać więzi z lasem z innych pobudek, niż szczera miłość. Las to rozpozna i skryje przed nami wszystkie sekrety. Lecz jeśli okażemy mu uczucie, będzie życzliwy i obdarzy takimi skarbami piękna i radości, jakich nie da się kupić ani sprzedać na żadnym targowisku.2 komentarze:

Dziękuję, że zostawisz ślad :)