14 czerwca 2014

Ech, te pikniki.


Jest popielaty ranek, zakupy wróciły ze sklepu na moim czerwonym rowerze, a rower wrócił ze mną i ta czerwień roweru, szarość pochmurnej godziny, kolor sałaty na stole, pierzasty zagajnik kopru, widnokrąg razowego chleba, no i oczywiście fakt, ze zaraz idę do pracy, to wszystko sprawia, że stoję i tęsknię. Tak w sumie za wszystkim. Andrzej Poniedzielski napisał, że Słowianin nie musi mieć za czym tęsknić, żeby tęsknić. Mam wrażenie, że gdziekolwiek bym nie poszła, noszę siebie ze sobą i siebie w sobie, te wszystkie Kaliny poranne, wieczorne, letnie i zimowe,  tęskniące tak bardzo, próbujące wypowiedzieć coś, co umyka słowom. I za dużo mówię, za dużo piszę, za dużo myślę. Ratują mnie zwykłe rzeczy, one nie nawiązują ze mną dialogu, ale po prostu są, nie muszę wyjaśniać bułeczkom i filiżankom, jak bardzo chcę zrozumieć świat, zachować go, przeżyć, poczuć smak. Chwała porannym filiżankom, chwała kromkom chleba, czerwieni roweru pod nieco odrapanym sklepem, dzwonów z Kościoła na jutrznię, które stęskniony jak i ja wiatr niesie nad ugorami, ku puszczy. Bo są, kochane, dobre, zwyczajne.
Zaraz idę do pracy, tylko ogarnę stosy naczyń w zlewie, ale dzisiaj cała szkoła bawi się na pikniku - zazdrośćcie mi! Ech, te pikniki rodzinne w małych, wiejskich szkołach, gdzie będą pokazy jednego wozu straży pożarnej i wspaniałych ochotniczych strażaków, bardziej tu popularnych niż Messi czy Ronaldo, zjawią się też szczudlarze, będzie kącik ze zdrową żywnością w formie pieczonego przez panią Olę chleba i czterech słoików świeżego miodu, i kiszonych ogórków w kamieniaczku, i będą rozgrywki pokrzykujących, spoconych czwartoklasistów na wczoraj skoszonym nierówno boisku, i konkurs plastyczny, na który mamy całe 12 pudełek pasteli i 10 arkuszy szarego papieru, i  nad tym wszystkim popielate chmury, chłodny wiatr, zieleń już letnią wokół...! Ech, te pikniki:)
Kiedy to piszę, wróble i szpaki za oknem udają orkiestrę klezmerów, kawa w różowym kubku jest gorąca i dobra, na szczęście są ciepłe swetry na zimne poranki czerwcowe, bo pełnia czerwcowa zmieniła pogodę i wiatr gra wszystkim dzisiaj  na nosie zimnymi palcami.
Wszystkim dobrego dnia, zawijajcie się w sobotnią bliskość siebie, tulcie dobrym słowem.
Uśmiechnijcie się do owiniętej swetrem  Kaliny na pikniku, pogryzającej kiszone ogórki z grubiutkiego kamieniaczka.
A po powrocie z pikniku: był chlebek domowy, były koreczki...


I ciasteczka z ziarenkami, i pierożki wegetariańskie...


I było malowanie Ogrodu Zdrowia...


I wiązanie balonów, i malowanie twarzy.I własnoręcznie robione potrawy. szaszłyki z truskawek, pani spróbuje, sama robiłam!


7 komentarzy:

 1. Dobrej zabawy i dobrego dnia Kalino :))

  OdpowiedzUsuń
 2. Uśmiecham się, a jakże? Nie tylko do owiniętej swetrem Kaliny, ale i do tych widoków malowanych słowem rozmaitem, do tych rowerów czerwonych, do tych ogórków zielonych w kamionkowym naczyniu apetycznie osadzonych. :))) I do filiżanek, którym nie trzeba nic tłumaczyć i do wiatru, który też tęsknotę w sercu nosi. Oj, rozmarzyłam się.
  Udanego szkolnego festynu!
  Buziaki
  Ewa

  OdpowiedzUsuń
 3. o rany , ale Ci zazdraszaczam tych pikników.... :-)))

  OdpowiedzUsuń
 4. Ej Kalino, ej dziewczyno podlaska, uśmiecham się do ciebie i macham z drugiego końca Polski. Uśmiecham się też do tych ogórków i chleba razowego...
  A tak w ogóle, to czy ty w mojej kuchni byłaś? Bo to mój garnek kamionkowy i moja miseczka:))
  Wspaniałego pikniku!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale pyszności:) I najlepiej smakują na pikniku:) Uśmiechu ślę Ci dużo nadmorskiego bo i u nas wiatr od morza chłodny i chmury ołowiane, więc ten uśmiech nich ociepli codzienność:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wiesz Kalina ,powiem ci , powinnaś udzielać korepetycji ze smakowania chleba naszego powszedniego , a lekarze powinni przepisywać twoje posty dla malkontentów na receptę :)))
  Pożyczę sobie te słowa: zawijanie w bliskość siebie i otulenie dobrym słowem

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo proszę, pożyczaj, Mario!
  Dziękuję za uśmiechy, dzięki wam przetrwałam zimny piknik z ciepłem w sercu:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że zostawisz ślad :)