26 września 2015

O cudownych krajobrazach, wciskających się wszędzie wiewiórkach, szkolnych wypracowaniach i najściu jesieni

Przede mną stos uczniowskich ćwiczeń, sprawdzam wypracowania o jesieni. W niemal każdym odkrywam wiewiórkę (czasem wiewiurkę), pogodny nastrój (czasem wystruj), przymiotniki tańczą i śpiewają jak Maria w "Dźwiękach muzyki", a czasem nawet stepują. I zarazem staję z szacunkiem przed szczerością dziecinnej duszy, która patrzy na piękno. Najpiękniejsze wiersze Larkina tego nie wydobywają ze mnie, co te nieporadne, dziesięcioletnie wypracowania.

"Na jednym z drzew mieszka wiewiórka. Klon ma liście podobne do ludzkich rąk. Patrząc na ten krajobraz odczuwam najście jesieni." - Natalka.
"Liście są płomienne. Droga wygląda jak mgła. Pnie drzew są z daleka małe i szare." - Karolina.
"W tej dziupli wiewiórka zrobiła zapas orzechów na zimę. Krajobraz ma podobny nastrój."- Bartek.
"Po prawej i lewej stronie widać drzewa, które są o różnych kolorach. Na jednym z tych drzew widać małą wiewiórkę, która nie wyróżnia się z otoczenia. Bardzo mi się podoba krajobraz jesieni." -  Kasia.
"Jesienią nie tylko ludzie i rośliny się zmieniają. Jesień to bardzo tajemnicza i  cudowna pora roku. Wszyscy dorośli i dzieci się cieszą. Bardzo podoba mi się jesień, bo jest kolorowo wśród nas." -  Diana.
"W lesie rosnoł drzewa, naprzykład olchy, sosny, miotły.  Na niebie niema chmur. Jest to jeden z dniów w których niepada. Jesień bardzo lubię bo są grzyby." - Norbert.
"Pod drzewami rozciągają się kolorowe dywany, utkane z liści. Przez gałęzie drzew przebijają się ostatnie, ciepłe promienie słońca. W oddali widać brzozowy zagajnik.  Właśnie za takie pejzaże uwielbiam jesień." - Ania.
"Niekture liście leżą na ziemi i gniją. Na drzewie siedzą dwie wiewiurki. Drzewa są duże i małe. Wiewiurka zbiera żołędzie i chowa je do nory. Dziki ryją i szukają pokarm. Dzięcioł stuka, świerszcze grają." - Martyna.
"Na drzewie jedna wiewiórka siedzi sobie w koronie drzewa.  Druga natomiast siedzi i czeka na drugą w dziupli na drzewie.  Są też trzy małe zajączki. Na jasnozielonej trawie kwitną różno kolorowe kwiatki. Bardzo podoba mi się ten mój jesienny obrazek, choć wiem, że jest nierealny." - Karolinka.
"Na pierwszym planie widzimy jesienne drzewa, na dole jeża, ródą wiewiórkę i szarego małego zająca. Zza krzaka wystaje głowa jelenia. Tagże paprocie. " - Dominika.
"Jesienią w tą piękną porę roku wiatr delikatnie rozwiewa liście. Ludzie o tej porze roku mają trochę pracy. Jesień to bardzo piękna pora roku." - Ola.
"Jesienny krajobraz jest pogodny, spokojny i leniwy. Bardzo lubię jesień i wszystkie jej odcienie." - Kuba.
"Dzieci zbierają kasztany i żołędzie. Wiele ludzi spaceruje z psami. Gra jesienna muzyka. Wszyscy są zadowoleni." -  Nina.
"Na pierwszym planie widzimy drzewa, jesienną liście i ładną pogodę. Kiedy słonko na niebie świeci jest pięknie. Kiedy zwierzęta z radości śpiewają." - Asia.
"Jesienny krajobraz ma wesoły wystruj.  Do okoła są drzewa, są bardzo piękne i mają dużo liści i dużo gałęzi. A w drzewie mieszka wiewiórka i tak szybko biega, że głowa mała." - Kacper.
" Na tym kończę swój opis, pod koniec była mała historia o wiewiórce i to koniec."
"Jesień jest cudowna. Już chyba wszystko, o wszystkim opowiedziałam. Już kończę opowiadać o jesieni." Basia.
11 komentarzy:

 1. cudowności serwują Ci uczniowie, dzięki że podzieliłaś się nimi z nami :) - rozczulające są próby przedstawienia urody świata własnymi słowami..ach te wiewiórki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ależ piękna ta jesień widziana dziecięcymi oczami :)))

  OdpowiedzUsuń
 3. O tej porze roku niektórzy ludzie opisują jesień, dzięki czemu inni ludzie mają trochę pracy... I troche radości, nie da się ukryć:)

  OdpowiedzUsuń
 4. No patrz, dzieciom się jesień podoba, bo grzyby, bo kolorowo, bo wiewiórki i orzechy... A my marudzimy, że pada, że dni krótsze, że zimno, że smutno, że chandra...
  No ale gdzie wiewiórka? :)))

  OdpowiedzUsuń
 5. A ja do tej pory pamiętam, jak chyba w drugiej klasie szkoły podstawowej, na dyktandzie, napisałam 'tagrze'. I jeszcze pouczałam koleżankę obok, że źle napisała. Wystarczy chyba do końca życia. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. U mnie nie ma żadnych wiewiuuuuurek!!! To niesprawiedliwe!

  OdpowiedzUsuń
 7. A ja mam ródego kota.
  Dominika wymiata, bez dwóch zdań!
  :)
  Podkreślono mi ródego na czerwono. Dlaczego??? ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Rozbroiła mnie rzeczowa Martyna, a takgże Dominika. Ponadto z doświadczenia wiem, że wiewiórka biega tak szybko, że głowa mała - dzisiaj widziałam z okna. Jedyna różnica, że u mnie szare wiewóry, nie róde... ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak tu poprawiać? Rozbrajające.

  OdpowiedzUsuń
 10. Przepiękna ta jesień w wypracowaniach twoich uczniów. I wszędzie te wiewiórki:))) U mnie są czarne. Z białą krawatką.
  Martyna bardzo konkretna:)) I bardzo mi się podoba ródy przez ó. A niektóre wypracowania to poezja...

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że zostawisz ślad :)