14 lutego 2015

Zaczarowana rzeka


Jedyna chyba taka rzeka w Polsce, rzeka warkoczowa, prawda, że piękna nazwa? Płynie wieloma korytami naraz, rozgałęzia się, meandruje, splata się i zaplata naprawdę magicznie. I to jest też nasza rzeka, rzeka, którą znamy od dziecka, nad która urodziłam się, wyrosłam i która zaczarowała mnie absolutnie.

Tu jest na przykład kawałek mapy, na którym widać te supły, precelki, warkocze i falbanki, które rzeka splata sama ze sobą.


Jakby co, to ja mieszkam przy letnim Gościńcu Bielskim:) A meandrujące warkocze rzeki wyglądają z góry tak. Zdjęcie ze strony Ciekawe Podlasie.A nad rzeką jest tak, jak widać na dole, na kolejnych zdjęciach. Nad rzeką się mieszka, po rzece się pływa, zna się z tą panną rzeczną od dziecka.  Pachną wikliny, zieleń na brzegach jest ciągle jeszcze troszkę dzika, nieuporządkowana, swoja własna, leśmianowska. Z Miłym wyprawiamy się na rzeczne wyprawy...


Albo i z większą częścią rodziny, tudzież z przyjaciółmi... A gdy słońce zachodzi i głosy cichną, to kolory nieba i wody są jak baśń.


W czerwcu jest tak. Jaskry, biedrzeńce, firletki i łubin.
A potem czerwień dzikiego szczawiu wkrada się na paletę nadrzecznego malarza.


I często deszcz czy burze  krążą nad rzeką...


 A potem znowu można zanurzyć się w błękit.


Jest zdobycz! Ta mina Dużego:)
A teraz kilka zdjęć zimowych, nadrzecznych.I letnich, też nadrzecznych.


 I mogłabym tak długo. Bo ta baśń o rzece nie ma końca.
I tak sobie odpływamy:)19 komentarzy:

 1. Nic innego mi nie pozostaje jak westchnac i powiedziec...piekne okolice!!! zazdroszcze takich widokow..

  OdpowiedzUsuń
 2. Ależ tam u Ciebie Kalinko pięknie ! Wyprawiłabym się z Wami na taką rzeczną wyprawę i zanurzyła się w błękicie ech...
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wow, this is an absolutely fascinating landscape! And you present it wiht wonderful shots. Thank you for sharing
  all my best and happy Valentine's Day
  Elisabeth

  OdpowiedzUsuń
 4. Kalino, jeszcze kilka takich postów a pojadę wdychać tak cudownie przez Ciebie odmalowaną atmosferę Podlasia - przepiękne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękną macie rzekę i niezwykle malowniczo wygląda. Ja też swoją uwielbiam i poświęciłam jej posty w każdej porze roku. Serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. mina Dużego pokerowa;-)
  Też miałam Łąkę i Rzekę, nie aż- taką, pod dużym miastem, które je wchłonęło, i skończyło się. Dużo bym dała, żeby trwało, te meandry, kaczeńce, fiołki i firletki.
  Przynajmniej wiem, o czym piszesz;-) i skąd się wzięłaś, Kalino.
  Chciałam o czym innym, bo oczywiście zawsze czytam, bywa, że z opóźnieniem, ale z komentowaniem gorzej... bo trudno tak zdawkowo. Chciałam w międzyczasie zapytać, skąd się wziął Elf... i co to za książkę tworzysz... ale już wiem.
  Nadal pracujesz w szkole?
  Ale ja znów nie o tym. Czytam cię od początku mojego pisania, od czterech lat. I ach, jak to się zmieniło:-) ale jednocześnie nie zmieniło- w twoim urodzinowym poście (spóźnione najlepsze życzenia!) tak mnie uwiodło to pragnienie, żeby było, jak jest, zamrożone w słodkim, słonecznym bursztynie bezczasu. Bo jest wystarczająco dobrze. Bo jest.
  Niech ta rzeka płynie, niech powoli rzeźbi nowe koryta, łagodnie nas traktuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mina Dużego głosi: no dobrze, wiem, że ryba nie jest może duża, ale bez komentarzy, dobrze?
   Jaka szkoda twojej Rzeki i Łąki.O nas trochę cywilizacja zapomina, więc liczę na trwanie.
   Skąd się wziął Elf...hm. Jakoś sie z Dużym na szczęście odnaleźli, i jest tak, jak miało być zawsze i jakby było zawsze. A książka się tworzy powoli, prędzej będzie kolejny tomik chyba z wierszami, ale jestem optymistką jak zawsze:) Nie popycham wydarzeń, robią się same. Tak się cieszę, że zaglądasz, bo ja też wzajemnie Megi.
   Chwilowo urlopuje od szkoły, ale powrócę.
   Masz rację, jest wystarczająco dobrze, proszę o tę łagodność i jak Anna Szałapak śpiewała: dzięki Ci, że dajesz nam czas. Pozdrawiam, Megi

   Usuń
 7. Przepięknie... Czytam często, rzadko komentuję, bo w obliczu pięknych obrazów i tych na zdjęciach i tych słowami malowanych, własnych mi brak. Słów własnych:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo:) Każdy podczytujący jest dla mnie wyróżnieniem, że poświęcacie czas, by się akurat tu zatrzymać. Teraz świat oferuje aż nadmiar wrażeń, miejsc, bodźców, obrazów, o słowach nie wspominając. Mam nadzieję, że nasz cichy zakątek pozwala i tobie odpocząć.

   Usuń
 8. W Wyszkowie nad Bugiem równie pięknie ! Pozdrawiam E.K

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój Tata kochał łapać ryby nad Bugiem, wierzę:)

   Usuń
 9. Patrząc na Twoje zdjęcia chciałoby się wsiąść w kajak i leniwie popłynąć, pozwalając unieść się nurtowi. Aż nie mogę doczekać się wakacji :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wietrzyku, ten post popełniłam własnie z tęsknoty za latem, patrząc na szarość za oknem.

   Usuń
 10. Piękna ta Twoja rzeka. Szkoda, że nie ma na żadnym ze zdjęć zalanych łąk pełnych kaczeńców.
  Ja najbardziej kocham bieszczadzkie strumienie. Tęsknię za nimi bardzo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musze tej wiosny sfotografować kaczeńce i rozlewiska, koniecznie. Całe mnóstwo miejsc jeszcze czeka:) W Bieszczadach byłam dwa razy, są niezwykłe.

   Usuń
  2. Bieszczady są bardzo niezwykłe.Są magiczne:) Po Bieszczadach chodzę od dawna(często sama).Ostatnio przyjeżdżam tam zawsze wiosną i w październiku. Góry te w jakiś cudowny sposób dodają mi siły do życia. Sprawiają, że bolą mnie nogi a ucisza się serce i leczy dusza. Może kiedyś spotkamy się tam na szlaku :).

   Usuń
 11. I ja znam te rzekę:) Jest piekna, choć bywa niebezpieczna. Ma cudne warkocze:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Boże - jak pięknie u Was.
  Kocham moją Warszawę ale tęsknie za takimi widokami ...
  Pozdrawiam Ewa

  OdpowiedzUsuń
 13. Pięknie u Was. My mamy "tylko" Wartę. Ale ona taka bardziej porządnicka jest ;) Wszyscy mi mówią, jak piękne jest Podlasie. Trzeba będzie w końcu kiedyś się wybrać :) Tylko te kilometry...

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że zostawisz ślad :)